| Processor | Intel Core i5-13500H Processor | |
|---|---|---|
| Display | 16.0 Inch WUXGA IP Display | |
| Graphics Card | Integrated Intel Iris Xe Graphics | |
| OS | Windows 11 Home 64-bit | |
| RAM | 16GB DDR4 3200MHz RAM | |
| Memory | 512GB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD | |
| Battery | 42WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery | |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Name | Asus Vivobook 16 |
|---|---|
| Model | Vivobook 16 |
| Price | Tk 86,900 |
| Brand | Asus |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2x2 |
|---|
| Display Type | WUXGA IPS-level Panel, LED Backlit, 120Hz refresh rate, 300nits, 100% sRGB color gamut, Anti-glare display, TÜV Rheinland-certified, Non-touch screen, (Screen-to-body ratio)86% |
|---|---|
| Display Size | 16.0 Inch |
| Display Resolution | 1200 x 1920 Pixels, (16:10 aspect ratio) |
| Webcam | 720p HD camera With privacy shutter |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 35.87 x 24.95 x 1.99 ~ 1.99 cm (14.12 x 9.82 x 0.78 ~ 0.78) |
|---|---|
| Body Weight | 1.88 kg (4.14 lbs) |
| Body Build | Magnesium Alloy |
| Body Color | Indie Black, Cool Silver |
| Operating System | Windows 11 Home 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i5-13500H 12-core, 16-threads 2.60GHz upto max turbo frequency at 4.70Ghz 18 MB Intel Smart Cache |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 16GB DDR4 3200MHz RAM |
|---|---|
| SSD Capacity |
| Battery Type | 42WHrs, 3S1P Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell Li-ion Battery |
| Battery Backup | Upto 8 Hours |
| Audio | SonicMaster Built-in speaker Built-in array microphone with Cortana support |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2x2 |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 1x USB 2.0 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C support power delivery |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | US MIL-STD 810H military-grade standard |
Good Battery Backup
Display: 14.0 Inch FHD IPS LCD LED Display
Processor: AMD Ryzen 7 7730U Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell 48Wh Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD LCD LED Display
Processor: Intel Core i5-13420H Processor
RAM: 8GB DDR5 4200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Lithium Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 7530U Processor
RAM: 12GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3-cell, 41 Wh Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS Display
Processor: AMD Ryzen 7 7840HS Processor
RAM: 32GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 3 Cell 75WHr internal Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 17.3 Inch FHD IPS-level Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 8GB, 16GB DDR4 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 50WHrs, 3S1P, 3-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warranty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell, 54 Wh, ExpressCharge Capable, Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1335U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 6-Cell 86WHr (Integrated) Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch FHD Display
Processor: 8-Core, 16-threads Processor
RAM: 16GB LPDDR4x 4266Mhz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 Cell, 54 Wh, integrated Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 11.6 Inch HD Display
Processor: 4-core, 4-threads Processor
RAM: 4GB LPDDR5x 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 4 Cell, 53 Wh, ExpressCharge Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.0 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i5-1235U Processor
RAM: 16GB DDR4 3200MHz RAM
OS: Chrome
Battery: 3-cell, 58-WHr Lithium-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →